To answer this we will find the unit rate by dividing. Lets do it:-
10.43 ÷ 7 = 1.49
1 pound of grapes = $1.49
CHECK OUR WORK:-
1.49 × 7 = 10.43
we were RIGHT!!!
Now lets multiply to see how much 3 pounds would cost.
1.49 × 3 = 4.47
CHECK OUR WORK:-
4.47 ÷ 3 = 1.49
We were RIGHT!!
So, 3 pounds of grapes cost $4.47.
Hope i helped ya!!