Respuesta :
$34.99 ... 2.5-pound bags
$x = ? ... 1 pound
If you would like to know what is the unit rate of the shrimp in dollars per pound, you can calculate this using the following steps:
34.99 * 1 = x * 2.5
34.99 = x * 2.5 /2.5
x = 34.99 / 2.5
x = $13.996 = $14
The correct result would be $14.
$x = ? ... 1 pound
If you would like to know what is the unit rate of the shrimp in dollars per pound, you can calculate this using the following steps:
34.99 * 1 = x * 2.5
34.99 = x * 2.5 /2.5
x = 34.99 / 2.5
x = $13.996 = $14
The correct result would be $14.
Lets write the information which we have:-
$34.99 for 2.5 pound bag.
To find this we will divide the amount of money for 2.5 pound bag.
34.99 ÷ 2.5 = 13.996
13.996 rounded to the nearest dollar would be 14.
So, the unit rate is ABOUT $14 per pound.
Hope I helped ya!!
$34.99 for 2.5 pound bag.
To find this we will divide the amount of money for 2.5 pound bag.
34.99 ÷ 2.5 = 13.996
13.996 rounded to the nearest dollar would be 14.
So, the unit rate is ABOUT $14 per pound.
Hope I helped ya!!