Respuesta :
Watermelon
costs 5.69 dollars.
pinnacle costs 4.98 dollars
mango costs 1.09 dollars
These are the fruits that you want to buy.
You have 30.00 dollars to spend to any combination of the 3 fruits.
What I understood about your question is that you spent not less than 28.00 dollars.
SO how many fruits did you bought?
=> 5.69 + 4.98 + 1.09
=> 11.76 x 2
=> 23.52
So far, we already have 2 watermelon, 2 pineapples and 2 mango.
=> 30.00 – 23.52 = 6.48
So we still have 6.48
=Let’s add 1 more pineapple and 1 mango
=> 23.52 + 4.98 + 1.09
=> 29.59, thus you still have 0.41 as a change.
pinnacle costs 4.98 dollars
mango costs 1.09 dollars
These are the fruits that you want to buy.
You have 30.00 dollars to spend to any combination of the 3 fruits.
What I understood about your question is that you spent not less than 28.00 dollars.
SO how many fruits did you bought?
=> 5.69 + 4.98 + 1.09
=> 11.76 x 2
=> 23.52
So far, we already have 2 watermelon, 2 pineapples and 2 mango.
=> 30.00 – 23.52 = 6.48
So we still have 6.48
=Let’s add 1 more pineapple and 1 mango
=> 23.52 + 4.98 + 1.09
=> 29.59, thus you still have 0.41 as a change.