Respuesta :
#7754.9g#
If the sample was measured in grams, we would first need to convert it to moles and then determine the amount of titanium. Because we already have the sample in a molar quantity, the moles of titanium is simply the formula ratio – 6 moles of titanium per mole of compound.
So, we have #6 xx 27 = 162# moles of titanium. Converting this to mass from the gram molecular weight, we obtain is
#162 xx 47.87 = 7754.9g#
Answer:
7754 g
Explanation:
According to the chemical formula, in 1 mole of Ti₆Al₄V, there are 6 moles of titanium. The moles of titanium in 27.00 moles of Ti₆Al₄V are:
27.00 mol Ti₆Al₄V × (6 mol Ti/1 mol Ti₆Al₄V) = 162.0 mol Ti
The molar mass of titanium is 47.867 g/mol. The mass corresponding to 162.0 moles is:
162.0 mol × (47.867 g/mol) = 7754 g