WILL MARK AS BRAINLIEST!!!!! PLZ HELP!!!!!
A circle has a radius of 6.87 feet. What is the circumference of this circle? Use 3.14 for pi. Round your final answer to the nearest tenth. Enter your answer as a decimal in the box.

Respuesta :

C = 2pi r
C = 2 x 3.14 x 6.87
C = 43.1 ft

answer: 43.1 ft
The formula for the circumference of a circle isπ x the diameter

To find the diameter we double the radius:
6.87 x 2 = 13.74

Now we multiply this by 3.14 (pi):

13.74 x 3.14 = 43.1436
                       = 43.1ft  (1dp)
ACCESS MORE
EDU ACCESS