Ben drinks tea at an incredible rate. He drinks 3 1/2 liters of tea every 2/3 of an hour. Ben drinks tea at a constant rate. How many liters of tea does he drink in one hour?

Respuesta :

Divide 3 1/2 by 2/3. 3 1/2 = 7/2 as an improper fraction, so we have 7/2 ÷ 2/3 = 7/2 * 3/2 = 21/4 = 5 1/4 L

Answer:

Ben will drink [tex]5\frac{1}{4}[/tex] liters of tea in one hour.

Step-by-step explanation:

Ben drinks [tex]3\frac{1}{2}[/tex] or [tex]\frac{7}{2}[/tex] liters of tea in every [tex]\frac{2}{3}[/tex] of an hour.

Here [tex]\frac{2}{3}[/tex] of an hour can be represented in minutes as

[tex]\frac{2}{3}\times 60[/tex] minutes = 40 minutes.

Now we will apply unitary method to solve this question.

∵ Ben drinks amount of tea in 40 minutes = [tex]\frac{7}{2}[/tex] liters

∴ Ben will drink tea in 1 minute = [tex]\frac{7}{2\times 40}[/tex]

∴ Ben will drink the amount of tea in 60 minutes = [tex]\frac{7\times 60}{2\times 40}[/tex]

                                                                                 = [tex]\frac{420}{80}[/tex]

                                                                                 = [tex]\frac{21}{4}[/tex] liters

                                                                                 = [tex]5\frac{1}{4}[/tex] liters

Therefore, in one hour Ben will drink [tex]5\frac{1}{4}[/tex] liters of tea.

ACCESS MORE
EDU ACCESS
Universidad de Mexico