18/6 = 3 dollars per gallon
8 x 3 = 24
8 gallons would cost $24
answer is C
Answer:
c.$24
Step-by-step explanation:
to find how much it would cost for 1 gallon, the easiest way to do that is subtract 21 from 18.
21 - 18 = 3
So, it's 3 dollars per gallon. Now that we know that we multiply it by 8 to find how much it would cost.
8 x 3 = 24
Eight gallons of gas would cost 24$ :3