At the end of the day, vegetables at Farm Market sell for $2.00 a pound, and a basket costs $3.50. If Charlene wants to buy a basket and spend no more than $10.00 total, how many pounds of vegetables can she buy? Write and solve the inequality.

Respuesta :

she can only buy 3 pounds of veggie

Answer:

2x + 3.50 ≤ 10

x= 3.25


ACCESS MORE
EDU ACCESS
Universidad de Mexico