Respuesta :

The unit rates for the first one id 1.65..The second one is 1.68.....So the first one is better..
Neuron
If you would like to know which one of the options is better to buy, you can calculate this using the following steps:

3 sandwiches ... $4.95
1 sandwich ... $x = ?
______________________
3 * x = 1 * 4.95       /3
x = 4.95 / 3 = $1.65


4 sandwiches ... $6.72
1 sandwich ... $y = ?
______________________
4 * y = 1 * 6.72     /4
y = 6.72 / 4 = $1.68

Result: You should buy sandwiches from the first option ($1.65 < $1.68 per unit).