Respuesta :

Hey!

u=25m/s
v=15m/s
t=2s
a=?

v-u=at
15-25=a×2
-10=2a
-10/2=a
a=-5m/s^2

Hope it helps...!!!
ACCESS MORE
EDU ACCESS