Answer:
Distance covered, d = 480 meters.
Explanation:
It is given that,
Speed with which the person is moving, v = 4 m/s
Time taken by the person, t = 2 minutes = 120 seconds
We have to find the distance cover by the person during his journey. Distance travelled by the person is equal to the product of its velocity and time taken. Mathematically, it can be given by :
[tex]d=v\times t[/tex]
[tex]d=4\ m/s\times 120\ s[/tex]
d = 480 meters.
Hence, the distance covered by the person is 480 meters.