Twenty-four students took a test. Fourteen students earned an A and 10 students earned a B. A student will be randomly chosen. What is the probability that the student earned an A on the last test?

Respuesta :

Twenty-four is the total.
So 14/24 would be the probability of a student who got an A to be chosen.
Fraction: 7/12
Percentage: 58.3%
If this helped, please give brainliest!

Answer:  The probability that the student earned an A on the last test is 0.58.

Step-by-step explanation:

Since we have given that

Total number of students = 24

Number of students earned an A =14

Number of students earned a B = 10

So, Probability that the student earned an A on the last test is given by

[tex]\frac{\text{Number of favorable outcome}}{\text{Total number of outcomes}}\\\\=\frac{14}{24}\\\\=0.58[/tex]

Hence, the probability that the student earned an A on the last test is 0.58.

ACCESS MORE
EDU ACCESS