contestada

The transverse wave shown has a wavelength of 1.5 m and is traveling in the x-direction. How long does it take the wave to travel 6.0 m in the x-direction? 0.13 seconds 0.67 seconds 2.0 seconds 8.0 seconds

Respuesta :

Answer:

8 sec on edge

Explanation:

It takes the time for the wave to travel 6.0 m in the x-direction is 8s.

What is the wavelength?

The wavelength  λ is the distance between the adjacent crest or trough.

Given the wavelength is 1.5 m.

λ/2 = 1 s

1.5/2 =1 s

0.75 m in 1 s is traveled  by the wave.

To travel 6m , the time required is

= 6/0.75

=8s

Thus,  it takes the time for the wave to travel 6.0 m in the x-direction is 8s.

Learn more about wavelength.

https://brainly.com/question/13533093

#SPJ2

ACCESS MORE
EDU ACCESS