Respuesta :
I don’t know what the angle is in your diagram so I used the angle from the vertical.

Tension is a force that works in the string or rope under an applied force. The resulting tension on the given rope is 51.24 N at the angle of 17°.
Tension calculated by:
Calculating the horizontal and verticle forces:
The total horizontal force,
[tex]\Sigma F_x = 15\rm \ N - \it T\rm sin \Theta[/tex]
Total vertical force,
[tex]\Sigma F_y = \it T\rm cos\Theta - 49 \rm\ N[/tex]
The total tension,
[tex]T = \sqrt {15 ^2 +49^2}\\\\ T = 51 .24 \rm \ N[/tex]
The angle of resulting tension,
[tex]\Theta = \rm sin ^{-1} \dfrac {15 }{51.24}\\\\ \Theta = 17 ^o[/tex]
Therefore, the resulting tension on the given rope is 51.24 N at the angle of 17°.
Learn more about tension:
https://brainly.com/question/2648056