Kelsey wants to buy some bananas. one grocery store sells them at 2 pounds for $0.89. another store sells them at 3 pounds for $1.00. what is the lower unit price?
Too find he lowest units price you divide the price per pound by the number of pounds. At the first store it is roughly 44 cents per unit. The second store is about 33 cents per unit. The lower unit price is 33 cents per pound at the second store.