Hi!
The price per cup is $0.55 or 55 cents.
Since there are 16 cups in 1 gallon, we would need to find out how many cups are in 3 gallons by multiplying 16 by 3.
[tex]16 \times 3 = 48[/tex]
Now we know that there are 48 cups in 3 gallons. Since we have found the number of cups in 3 gallons, we can now divide the price by 48 to find out the price per cup:
[tex]26.40 \div 48 = 0.55[/tex]
After dividing the price by the number of cups, we have now found out the price per cup, which is: $0.55 or in other words, 55 cents.
Hope this helps! Good luck!