Respuesta :

So unit rate means one of the units. In this case, units are tomatoes so you have to find the cost of one tomato. Since four of them cost $3.40, if it is divided by four, you get the unit cost.
3.40/4= 0.85
The unit rate is $0.85 per tomato.

The unit rate of each tomato if 4 cost $3.40 is $0.85

Unit rate

This refers to the price of each quantity or unit of a commodity.

  • Cost of 4 tomatoes = $3.40

Unit rate of each tomato = Total cost / number of tomatoes

= $3.40 / 4

= $0.85

Therefore, the unit rate of each tomato if 4 cost $3.40 is $0.85

Learn more about unit rate:

https://brainly.com/question/19493296