Respuesta :

8 dollars per pound would be the unit rate

Answer:

The unit rate of concrete is $8 per pound.

Step-by-step explanation:

Given information:

Rate of 5 pound concrete is $40

Then :

Rate of one pound concrete (x)

[tex]R=40/5\\R=8[/tex]

Hence the unit rate of concrete is $8 per pound.

For more information visit:

https://brainly.com/question/22984495?referrer=searchResults