Respuesta :
Answer:
The unit rate of concrete is $8 per pound.
Step-by-step explanation:
Given information:
Rate of 5 pound concrete is $40
Then :
Rate of one pound concrete (x)
[tex]R=40/5\\R=8[/tex]
Hence the unit rate of concrete is $8 per pound.
For more information visit:
https://brainly.com/question/22984495?referrer=searchResults