Kylee24
Kylee24 Kylee24
  • 18-01-2018
  • Mathematics
contestada

Joe buys a pizza that is 24 inches across. He cut it into four equal size pieces in the shape of quarter circles. He eats one of them. How many square inches did he eat?

Respuesta :

awasylia001 awasylia001
  • 18-01-2018
d=24 r=12
A=π×r^2
A=π×12^2
A=452

452÷4=113

Joe are 113 inches squared
Answer Link

Otras preguntas

Twelve eggs cost $2.04. how much would 18 eggs cost?
Please help 7. Sir George Grenville, King George's Chancellor of the Exchequer, enacted the Revenue Act of 1764 to raise revenue for maintenance of the Briti
Help please! Which of the following is not a controversy that surrounds the archaeological discovery of a skeleton known as Kennewick Man? A. origin of the skel
How do cells increase in number?
American involvement in the Korean War took place in which decade? A. 1970s B. 1950s C. 1920s D. 1960s
Write a metaphor and a simile about how u feel . Example: I feel as happy as a puppy rolling in the grass. I feel as happy as a kitten playing with a ball of th
Why did the state delegates meet in 1787?
Find the unit rate. Nuts cost $10.75 for 3 pounds.
what fraction is between 3/4 and 7/8
18=20+x I need to know what x= but wouldn't it be subtraction