Respuesta :

First 6.60 divided by 6 to find the unit rate. It is 1.10 dollars per eraser. You then do 1.10 times 3 which will get you 3.30 dollars for 3 erasers.

Answer with Step-by-step explanation:

We are given that:

6 erasers cost $6.60.

We have to find:

The cost of 3 erasers

Cost of 6 erasers =$ 6.60

Cost of 6/2 erasers= $6.60/2

i.e. cost of 3 erasers= $3.30

Equation which determine the cost of 3 erasers is:

Cost of 6/2(=3) erasers= $6.60/2=$3.30