Respuesta :
First 6.60 divided by 6 to find the unit rate. It is 1.10 dollars per eraser. You then do 1.10 times 3 which will get you 3.30 dollars for 3 erasers.
Answer with Step-by-step explanation:
We are given that:
6 erasers cost $6.60.
We have to find:
The cost of 3 erasers
Cost of 6 erasers =$ 6.60
Cost of 6/2 erasers= $6.60/2
i.e. cost of 3 erasers= $3.30
Equation which determine the cost of 3 erasers is:
Cost of 6/2(=3) erasers= $6.60/2=$3.30