Olivia0
contestada

a lamp costs $10 and a package of 4 light bulbs costs $3. How much would it cost to buy 8 lamps and one light bulb for each lamp?

Respuesta :

1 lamp cost 10. 4 light bulbs cost 3. 8 lamps is 80 dollars. 4×8= 32. 32 ×3 is 96. it would cost 8p dollars for the lamps and 96 for the light bulbs.
to buy 8 lamps it costs $80 to have enough bulbs for all lamps you need 2 packs of bulbs which will cost you $6 so you will have to pay $86 all together

Otras preguntas