daramarie daramarie
  • 03-12-2015
  • Mathematics
contestada

what is the unit rate of a 24 ounce box of cornflakes that costs $4.59

Respuesta :

VenusRetrograde
VenusRetrograde VenusRetrograde
  • 03-12-2015
Answer=19.125 cent per ounce
$4.59 24 oz


4.59/24=0.19125 dollars per ounce or 19.125 cent per ounce
Answer Link

Otras preguntas

tom ate 1/4 of a pizza. he divided the leftover pizza into pices each equal to 1/12 of the original pizza. after he gave some friends 1 piece each, 1/6th of the
What is 2/5 plus 4/9 equals
Represent and describe the number 1 trillion in as many ways as you can
what value could be added to 2/15 to make the sum greater than 1/2
If you have 20 square pieces of wood, describe all the different ways you could make a rectangle by placing them side by side
which is the metric root for volume? a. gram b. liter c. meter d. second
In the following sentence, which word is the antecedent? Samuel looked all around the room for his shoes. A. Samuel B. around C. room D. his
which aesthetic theory does picasso's portrait of gertrude stein adhere to
hello friends I need your help i'm trying to help my 2nd grader with her home work, I have been out of school for many years and i'm kind of lost with this one
what subject pronoun would you use when talking about my grandmother? (3 point