Respuesta :
Using Kepler's 3rd law which is: T² = 4π²r³ / GM
Solved for r :
r = [GMT² / 4π²]⅓
Where G is the universal gravitational constant,M is the mass of the sun,T is the asteroid's period in seconds, andr is the radius of the orbit.
Change 5.00 years to seconds :
5.00years = 5.00years(365days/year)(24.0hours/day)(6... = 1.58 x 10^8s
The radius of the orbit then is computed:
r = [(6.67 x 10^-11N∙m²/kg²)(1.99 x 10^30kg)(1.58 x 10^8s)² / 4π²]⅓ = 4.38 x 10^11m
Solved for r :
r = [GMT² / 4π²]⅓
Where G is the universal gravitational constant,M is the mass of the sun,T is the asteroid's period in seconds, andr is the radius of the orbit.
Change 5.00 years to seconds :
5.00years = 5.00years(365days/year)(24.0hours/day)(6... = 1.58 x 10^8s
The radius of the orbit then is computed:
r = [(6.67 x 10^-11N∙m²/kg²)(1.99 x 10^30kg)(1.58 x 10^8s)² / 4π²]⅓ = 4.38 x 10^11m
The asteroid's orbital radius is about 4.37 × 10¹¹ m
[tex]\texttt{ }[/tex]
Further explanation
Newton's gravitational law states that the force of attraction between two objects can be formulated as follows:
[tex]\large {\boxed {F = G \frac{m_1 ~ m_2}{R^2}} }[/tex]
F = Gravitational Force ( Newton )
G = Gravitational Constant ( 6.67 × 10⁻¹¹ Nm² / kg² )
m = Object's Mass ( kg )
R = Distance Between Objects ( m )
Let us now tackle the problem !
[tex]\texttt{ }[/tex]
Given:
orbital period of asteroid = T = 5 × 365.25 × 24 × 3600 ≈ 1.58 × 10⁸ s
mass of Sun = M = 1.99 × 10³⁰ kg
Asked:
orbital radius = R = ?
Solution:
[tex]\Sigma F = ma[/tex]
[tex]G \frac{ M m} { R^2 } = m \omega^2 R[/tex]
[tex]G \frac{ M } { R^2 } = \omega^2 R[/tex]
[tex]G \frac{ M } { R^3 } = \omega^2[/tex]
[tex]G \frac{ M } { R^3 } = (2\pi \div T)^2[/tex]
[tex]R = \sqrt[3] { GM (\frac{T}{2\pi})^2 }[/tex]
[tex]R = \sqrt[3] { 6.67 \times 10^{-11} \times 1.99 \times 10^{30} \times (\frac{1.58 \times 10^8}{2\pi})^2 }[/tex]
[tex]R \approx 4.37 \times 10^{11} \texttt{ m}[/tex]
[tex]\texttt{ }[/tex]
Learn more
- Impacts of Gravity : https://brainly.com/question/5330244
- Effect of Earth’s Gravity on Objects : https://brainly.com/question/8844454
- The Acceleration Due To Gravity : https://brainly.com/question/4189441
[tex]\texttt{ }[/tex]
Answer details
Grade: High School
Subject: Physics
Chapter: Gravitational Fields
