Respuesta :
9.464x10^15 m/year
First, let's calculate how many seconds there is in an year. For a year, I'll use the value of 365.25 days (to account for leap years). So we have
365.35 day/year * 24 hour/day * 60 minute/hour * 60 second/minute = 31557600 sec/year
Now multiply by the speed of light. So:
31557600 sec/year * 2.999x10^8 m/sec
= 9.4641242x10^15 m/year
Rounding to 4 significant figures gives 9.464x10^15 m/year.
Answer: The distance light travels (miles) in one year is [tex]5.86\times 10^{12} miles[/tex]
Explanation:
Speed of the light,S = [tex]2.999\times 10^{8} m/s[/tex]
Distance covered in 1 year = D
Time taken by the light,T = 1 year =[tex]1\times 365\times 24\times 60\times 60 seconds=3.15\times 10^{7} seconds[/tex]
[tex]Distance=Speed\times Time=D=S\times T[/tex]:
[tex]2.999\times 10^{8} m/s\times 3.15\times 10^{7}seconds=9.44685\times 10^{15}m[/tex]
1 m = 0.000621 miles
[tex]9.44685\times 10^{15}\times 0.000621 miles =5.86\times 10^{12} miles[/tex]
The distance light travels (miles) in one year is [tex]5.86\times 10^{12} miles[/tex]