Let x be the annual salary.
Then 10% of x+250 equates 0.1(x+250).
Since the bonus equates $5000, then we get the equation:
[tex]0.1(250+x)=5000,\text{ solving for x like this:}\\250+x= \frac{5000}{0.1}=50000,\text{ then}\\x=50000-250=49750 [/tex]
The annual salary of Janice is 49750