Respuesta :
total = 14 m.
ratio of bows:strips = 3:4
Length for bows = 3/(3+4)*14=6 m
Length for strips = 4/(3+4)*14=8 m
Check: 6m + 8m = 14 m = total, ok.
ratio of bows:strips = 3:4
Length for bows = 3/(3+4)*14=6 m
Length for strips = 4/(3+4)*14=8 m
Check: 6m + 8m = 14 m = total, ok.
Answer: Mary used 6 meters of ribbon for bows and 8 meters for strips.
Step-by-step explanation:
Given : The total length of the ribbon = 14 meters
Let x be the part Mary uses for strips.
Then part of ribbon she uses for bows = [tex]\dfrac{3}{4}x[/tex]
According to the question , we have
[tex]\dfrac{3}{4}x+x=14\\\\\Rightarrow\ \dfrac{3x+4x}{4}=14\\\\ \Rightarrow\ 7x=4(14)\\\\ \Rightarrow\ x=\dfrac{4(14)}{7}= 4(2)=8[/tex]
i.e. The length of ribbon she use for strips = 8 meters
The length of ribbon she use for bows = [tex]\dfrac{3}{4}\times8 = 3\times2=6\text{ meters}[/tex]
∴ Mary used 6 meters of ribbon for bows and 8 meters for strips.