Respuesta :

qabtt
Let's set up a proportion. (We will call our answer x.)

15 cookies / 9 dollars = 1 cookie / x dollars
15x = 9
x = 9/15 dollars

x = 60 cents
$9.00/15 cookies =$.60
ACCESS MORE