Respuesta :
Answer: The unit price = $0.90
Step-by-step explanation:
Given statement : 6.5 pounds for $5.85
i.e. 6.5 pounds costs $5.85.
Then to find the cost of 1 pound we divide the cost of 6.5 pounds by 6.5. we get
The cost of 1 pound = [tex]\dfrac{5.85}{6.5}=\dfrac{585}{650}\\\\=\dfrac{9}{10}=0.90[/tex]
Hence, the cost of 1 pound = $0.90
i.e. The unit price = $0.90