Respuesta :

It’s the first option.
5.85/6.5= 0.90

Answer: The unit price = $0.90

Step-by-step explanation:

Given statement :  6.5 pounds for $5.85

i.e. 6.5 pounds costs $5.85.

Then to find the cost of 1 pound we divide the cost of 6.5 pounds  by 6.5. we get

The cost of 1 pound = [tex]\dfrac{5.85}{6.5}=\dfrac{585}{650}\\\\=\dfrac{9}{10}=0.90[/tex]

Hence, the cost of 1 pound  = $0.90

i.e. The unit price = $0.90

ACCESS MORE

Otras preguntas