A deli sells ham for $2.98 per half pound. Kyle incorrectly says that the unit rate is $1.49 per pound. Explain Kyle's mistake and determine the correct price per pound. Show your work.

Respuesta :

The correct answer per pound is $1.49 per pound. Kyle is correct because dividing 2.98/2= 1.49 or multiplying Kyle's answer by 2 will give you the correct amount!

Answer:

$5.96

Kyle mistake was that he misinterpreted the question by taking the price for half pound to be the full pound price , and he also thought he was required to calculate half the price  . ($2.98/2) = $1.49

Step-by-step explanation:

Price per half pound = $2.98

Incorrect price used by Kyle = $1.49 / round

Correct price per pound = $2.98 *2 =$5.96

Kyle mistake was that he misinterpreted the question by taking the price for half pound to be the full pound price , and he also thought he was required to calculate half the price  . ($2.98/2) = $1.49