a package pf pencils cost $6.25 per set at office supply store. which equation can be used to determine the price , p , of n sets of these pencils a- n= 6.25p b- = 6.25n n = 6.25 / p p = 6.25/ n

Respuesta :

It would be: $6.25n (the price of one set multiplied by N) 

Answer:

the answerer is p=6.25n

Step-by-step explanation: