Respuesta :
From the periodic table:
the mass of lithium = 6.941 grams
Since lithium is monoatomic, therefore, the molar mass of lithium = 6.941 grams
Now, we need to calculate the mass of two moles of lithium:
mass of two moles of lithium = 2 * 6.941 = 13.882 grams
Based on the above calculations, the answer is:
True
the mass of lithium = 6.941 grams
Since lithium is monoatomic, therefore, the molar mass of lithium = 6.941 grams
Now, we need to calculate the mass of two moles of lithium:
mass of two moles of lithium = 2 * 6.941 = 13.882 grams
Based on the above calculations, the answer is:
True