Luke pulls a sled using a force of 65 N for a distance of 25 m across level ground. The rope Luke pulls forms an angle of 25° with the ground. About how much work does Luke do on the sled? 250 J 690 J 1,500 J 1,600 J

Respuesta :

the answer is c 1,500 its right 100%

Answer:  1,500 J

Explanation:

The work done by Luke is given by:

[tex]W=Fdcos \theta[/tex]

where

F = 65 N is the force applied by Luke

d = 25 m is the displacement of the sled

[tex]\theta=25^{\circ}[/tex] is the angle between the direction of the force and the displacement

Substituting numbers into the formula, we find

[tex]W=(65 N)(25 m)(cos 25^{\circ})=1473 J[/tex]

So, approximately 1500 J.

ACCESS MORE
EDU ACCESS
Universidad de Mexico