Answer:
v = 340 m/s
Explanation:
The speed of light and the temperature follows the following relation as :
[tex]v=331+0.6\ T[/tex].............(1)
It is given that the atmospheric temperature is 15 Celsius. Put the value of T in above equation as :
[tex]v=331+0.6\times 15[/tex]
v = 340 m/s
So, the speed of sound travelling from the flute is 340 m/s. Hence, this is the required solution.