Answer:
745 books
Step-by-step explanation:
This is a compound growth problem since the 25% increase is on each and every year.
The formula for compound growth is:
[tex]A=P(1+\frac{r}{100})^{t}[/tex]
Where,
For our problem, it is given that initial value (P) is 80, rate of growth (r) is 25, and we want to find number of books after 10 months, so time (t) is 10. Substituting these values, gives us:
[tex]A=80(1+\frac{25}{100})^{10}\\A=80(1+0.25)^{10}\\A=80(1.25)^{10}\\A=745.06[/tex]
Rounding to nearest whole number, we conclude that after Month 10, there would be about 745 books in the library.