Respuesta :
First, you would need to calculate the cost for one can of dog food, the equation below represents that.
$4.35 ÷ 5 = $0.87
Now, all you would need to do is multiply the cost per can by the total number of cans.
$0.87 × 11 = $9.57
At the price of $0.87 per can, it would cost $9.57 for 11 cans of dog food.
I hope this helps!
$4.35 ÷ 5 = $0.87
Now, all you would need to do is multiply the cost per can by the total number of cans.
$0.87 × 11 = $9.57
At the price of $0.87 per can, it would cost $9.57 for 11 cans of dog food.
I hope this helps!
Based on the cost of 5 cans of dog food, the cost of 11 cans would have to be $9.57.
First find out the cost of one can of dog food:
= Cost of 5 cans / Number of cans
= 4.35 / 5
= $0.87 per can
The cost of 11 cans would therefore be:
= Number of cans x Cost of 1 can
= 11 x 0.87
= $9.57
In conclusion, the cost of 11 cans is $9.57.
Find out more https://brainly.com/question/25427997.