Hello!
An object has a velocity of 8 m/s and a kinetic energy of 480 J. What is the mass of the object?
We have the following data:
KE (Kinetic Energy) = 480 J
m (mass) = ? (in Kg)
v (speed) = 8 m/s
Formula to calculate kinetic energy:
[tex]KE = \dfrac{1}{2} *m*v^2[/tex]
Solving:
[tex]KE = \dfrac{1}{2} *m*v^2[/tex]
[tex]480 = \dfrac{1}{2} *m*8^2[/tex]
[tex]480 = \dfrac{1}{2} *m*64[/tex]
[tex]480*2 = 64*m[/tex]
[tex]960 = 64m[/tex]
[tex]64m = 960[/tex]
[tex]m = \dfrac{960}{64}[/tex]
[tex]\boxed{\boxed{m = 15\:Kg}}\end{array}}\qquad\checkmark[/tex]
Answer:
15 kg
_______________________
I Hope this helps, greetings ... Dexteright02! =)