Respuesta :

Answer : The unit rate (price) of the lunch meat was, $7.68

Step-by-step explanation :

As we are given that the rainer bought 1.43 pounds of lunch meat at the store for $10.98.

Now we have to determine the unit rate (price) of the lunch meat.

As, the rate of lunch meat of 1.43 pounds = $10.98

So, the rate of lunch meat of 1 pounds = [tex]\frac{1\text{ pounds}}{1.43\text{ pounds}}\times \$ 10.98[/tex]

                                                                = $7.68

Thus, the unit rate (price) of the lunch meat was, $7.68

ACCESS MORE
EDU ACCESS
Universidad de Mexico