Respuesta :
The vol. of a cyl. is V = pi*r^2*h.
Here, V = pi*(10 ft)^2*(24 ft) = 7540 gallons (rounded up from 7539.82)
Here, V = pi*(10 ft)^2*(24 ft) = 7540 gallons (rounded up from 7539.82)
The number of cubic feet of water could the tower holds approximately will be 7539.8 cubic feet.
What is the volume of a right circular cylinder?
Let r be the radius and h be the height of the cylinder.
Then the volume of the cylinder will be
V = π r²h cubic units
A cylindrical water tower is 24 feet high and has a diameter of 20 feet.
The radius of the cylinder will be
d = 2r
20 = 2r
r = 10 feet
The number of cubic feet of water could the tower hold approximately will be
V = π r²h
V = π x 10² x 24
V = π x 100 x 24
V = 7539.8 cubic feet
The number of cubic feet of water could the tower holds approximately will be 7539.8 cubic feet.
More about the volume of the cylinder link is given below.
https://brainly.com/question/12763699
#SPJ5