The account balance on April 1st is $50.51. On April 15th, a payment of $15.00 is made. On April 25th, a purchase of $19.27 is made. What is the finance charge if the annual rate is 18%? What is the new account balance?

Respuesta :

ASIAX
Hi there!

The true answer is as follows:

Finance charge = $0.76
To get this you need to take the account balance on April 1st and multiply by the annual rate of 18%, which looks like this:

$50.51 × 0.18 = 9.0918
Then you divide your answer by 12 for the months of the year to get:

9.0918 ÷ 12 = 0.75765
Which rounds to $0.76 for you finance charge

New balance = $55.54
To get this you take the account balance on April 1st and subtract the payment of $15.00 and then add the purchase of $19.27 and the finance charge of $0.76, like so:

$50.51 - $15.00 = $35.51 + $19.27 + $0.76 = $55.54

Your friend, ASIAX

The new account balance will be equal to $55.54 and the finace charge will be $0.76.

What is accounts?

Accounting is the process of recording financial transactions pertaining to a business. The accounting process includes summarizing,

Finance charge = $0.76

To get this you need to take the account balance on April 1st and multiply by the annual rate of 18%, which looks like this:

$50.51 × 0.18 = 9.0918

Then you divide your answer by 12 for the months of the year to get:

9.0918 ÷ 12 = 0.75765

Which rounds to $0.76 for you finance charge

New balance = $55.54

To get this you take the account balance on April 1st and subtract the payment of $15.00 and then add the purchase of $19.27 and the finance charge of $0.76, like so:

$50.51 - $15.00 = $35.51 + $19.27 + $0.76 = $55.54

To know more about accounts follow

https://brainly.com/question/25689052

#SPJ2

ACCESS MORE
EDU ACCESS