Respuesta :

We need to know what type of wave it is

Louli
We will assume that the wave is moving in free space, thus, the velocity of the wave would be equal to the speed of light = 3 * 10^8 meters/sec

The velocity of the wave can be calculated using the following rule:
velocity = frequency * wavelength where:
velocity = 3 * 10^8 m/sec
frequency = 2500 Hz
wavelength is the unknown that we want to calculate.

Substitute with the givens in the above equation to get the wavelength as follows:
3 * 10^8 = 2500*wavelength
wavelength = 120 * 10^3 meters
ACCESS MORE
EDU ACCESS
Universidad de Mexico