Respuesta :
I would say that Niven would have to calculate the atomic weights of Mg and O and then the total weight of MgO to get the percent of oxygen and then that way get a proportionate amount of the 28 grams of oxygen required to bond with the Mg and then add together the weight of Mg which would be 28.0 grams plus the weight of oxygen.
Answer:
The first step would be to write a balanced reaction between Mg and O2 forming MgO
Explanation:
Step 1: Write the balanced chemical reaction between Mg and O2
[tex]2Mg + O2\rightarrow 2MgO[/tex]
Based on the reaction stoichiometry:
2 moles of Mg produces 2 moles of MgO.
Therefore the ratio, Mg:MgO = 1:1
Step 2: Calculate the moles of Mg reacted
Atomic mass of Mg = 24 g/mol
Mass of Mg reacted = 28.0 g
Moles of Mg = [tex]\frac{Mass}{Atomic\ Mass} = \frac{28.0}{24} = 1.167[/tex]
Step 3: Calculate the mass of MgO produced
Moles of Mg reacted = moles of MgO produced = 1.167
Molar mass of MgO = 24 + 16 = 40 g/mol
Mass of MgO = [tex]moles* molar\ mass = 1.167*40 = 46.7 g[/tex]