How would someone divide $8.40➗ 6? How do you divide this I'm confused like what do I use the long way or short way?

Option one:

6)~~~~~~
8.40


Option two:

8.40➗
6 =
-----------

???????

I'm confused because it says

Six pillows for $8.40.

How much for one?

Respuesta :

You should use option 2. divide $8.40 by 6.
Six pillows for $8.40 means that $8.40 is the total amount you pay for buying six pillows. however, if you buy only one, you need to divide the price of $8.40 by 6 to get the price of each pillow.

$8.40 / 6 = $1.40 price of each pillow.


ACCESS MORE