Respuesta :

The answer is 30 miles per hour.

ft/s -> mphmph = ft/s 1.466667mph = 44 divided by 1.466667mph = 30.00000
Hope this helps, please mark brainliest!
30 miles

Solution:
1 mile = 5280 feets
1 hour = 3600 seconds

In 1 second train travels 44 feets,
in 1 hour (3600 seconds) train travels 3600 x 44 = 158400 feets

158400 feets in miles.
158400 ÷ 5280 = 30 miles

therefore 30 miles per hour

Need help with all you homework? Email me at xngigez @ gmail . com
ACCESS MORE
EDU ACCESS