a. Money multiplier = 1/R, where R is reserve ratio (given, 8%= 0.08)
So, money multiplier = 1/0.08 = 12.5 (which has 1 decimal place)
b. Change in money supply = change in amount * money multiplier = -$70 M * 12.5
= - $875 million (negative sign indicates decrease in money supply)
c. Required increase in reserve = (Required increase in money supply)/(money multiplier)
= $400M/12.5 = $32 million
So, amount of $32 million should be increased to achieve the goal