ltamaca
contestada

Alisa hopes to play beach volleyball in the Olympics someday. She has convinced her parents to allow her to set up a beach volleyball court in their backyard. She goes to the hardware store to shop for sand and sees the following signs on pallets containing bags of sand.

Sand A- 1 bag is 60 lbs
3 bags are for $120
Sand B- 1 bag is 50 lbs
2 bags are for $150

1- What is the rate that Brand A is selling for? (Price for 1 pound) or (pounds per 1 dollar)
2- Which brand is offering the better value? (Explain)

Respuesta :

ASD111
60x3\120 = $1.50 per pound
100/150=.67
The unit rate of brand A is,
1 pound : $2
The unit rate of brand b is,
1 pound : $3
Given that information, along with the fact that brand A is selling the sand at a price of $120 for 3 bags compared to brand B with 2 bags for $150, brand A is the better buy.

Otras preguntas

ACCESS MORE
EDU ACCESS