Respuesta :

1 dozen eggs cost 2.04 and your adding another half dozen so your adding half the price of the dozen egg.
2.04/2=1.02
2.04+1.02=3.06
So 18 eggs costs $3.06

Hope this helps!! :))
emsarj
2.04 divide by 2 = 1.02
2.04 = 12
1.02 = 6
3.06 = 18
18 eggs cost $3.06
ACCESS MORE
EDU ACCESS