Mrs. Barrett will be serving 40 people at Lydee’s birthday party. She plans to make three meatballs for each person. Mrs. Barrett spent $39.00 at the store on the meat, which sells for $3.25 per pound. If Mrs. Barrett wants to make all the meatballs the same size, what will be the size, in pounds, of each meatball?
Please be sure to show and explain all of your work to receive full credit.