Respuesta :

Answer: The cost for 1 lemon is $0.75.


Solution

Peter bought 8 lemons for $6. What was the cost for 1 lemon?

We can use a rule of three to solve this problem:


If 8 lemons cost  $6

  1 lemon    cost   x


x=(1 lemon)($6) / (8 lemon)

x=$(6/8)

x=$0.75

Answer:its 0.75 trust me got right

ACCESS MORE