Respuesta :
Answer: The cost for 1 lemon is $0.75.
Solution
Peter bought 8 lemons for $6. What was the cost for 1 lemon?
We can use a rule of three to solve this problem:
If 8 lemons cost $6
1 lemon cost x
x=(1 lemon)($6) / (8 lemon)
x=$(6/8)
x=$0.75