Sam wants to find the best buy on cans of tuna. He reads these four ads in the newspaper. Place the ads in order from best to worst buy. [A better buy is one with a lower cost per unit.] ITEMBANK: Move to Bottom $12.53 for seven cans$5.97 for three cans$7.95 for five cans$8.34 for six cans Best 2nd Best 3rd Best Worst

Respuesta :


Best to worst;

8.34/6 = $1.39

7.95/5 = $1.59

12.53/7 = $1.79

5.97/3 = $1.99

Answer: 5.97 for three cans >  $12.53 for seven cans > $7.95 for five cans > $8.34 for six cans

Step-by-step explanation:

Since, $12.53 for seven cans

The cost of one can = [tex]\frac{12.53}{7} = 1.79[/tex]

$5.97 for three cans

The cost of one can = [tex]\frac{5.97}{3} = 1.99[/tex]

s$7.95 for five cans

The cost of one can = [tex]\frac{7.95}{5} = 1.59[/tex]

$8.34 for six cans

The cost of one can =  [tex]\frac{8.34}{6} = 1.39[/tex]

Since, 1.99 > 1.79 > 1.59 > 1.39

Therefore, the required order of prices,

5.97 for three cans >  $12.53 for seven cans > $7.95 for five cans > $8.34 for six cans

ACCESS MORE