Respuesta :
It would be $3.24 so you would divide $4.86 by 3 for 3 kilograms and then multiply that by 2 or 7 or whatever you want but this answer is for 2 kilograms.
Answer:
The cost of 2 Kilograms of flour is $3.24
Step-by-step explanation:
This question can be result using a rule of three, in which we know that 3 kilograms cost $4.86, then how much is the cost of 2 kilograms. So we can write as:
3 kilograms ----------------------- $4.86
2 kilograms ----------------------- x
Where x is the cost of 2 kilograms. Solving for x, we get:
[tex]x=\frac{4.86*2}{3} =3.24[/tex]
So, the cost of 2 Kilograms of flour is $3.24